prestižní klavírní soutěž „International Competition Young Academy Award“ v Římě

Ve dnech 3. - 8. června se v Římě konala prestižní klavírní soutěž „International Competition Young Academy Award“, kterou ve spolupráci s Evropskou komisí pořádala Academia Musica Romana.

Letošního ročníku se zúčastnilo množství klavíristů z celého světa (Itálie, Rusko, Švédsko, Polsko, USA, Japonsko, Rumunsko, Litva, Izrael, Malajsie, Jižní Korea).

Atmosféra soutěže byla poněkud vypjatá, každý klavírista měl totiž na zkoušku koncertního nástroje Steinway pouhé tři minuty, které uběhly velmi rychle a tak „seznámení“ s nástrojem mělo spíše informativní charakter. Samotné klání však probíhalo v nádherných prostorách Auditoria Saraphico, které byly nejen reprezentativní, ale měly i výbornou akustiku. Raritou, kterou jsme doposud na žádné tuzemské ani zahraniční soutěži nezaznamenali a která – jak jsme se později dozvěděli – je dokonce zanesena ve statutu soutěže, byla skutečnost, že obecenstvu bylo po dobu soutěže zakázáno jakkoli reagovat a nesmělo tedy mnohdy ani vynikající výkony odměnit potleskem. Soutěžní program byl volný, omezený pouze časovým limitem a dával tak interpretům jedinečnou příležitost demonstrovat svou hudební a technickou vyspělost. Úroveň soutěže byla velmi vysoká a slabší výkony byly výjimkou.

Základní umělecká škola v Neštěmicích a občanské sdružení Giovani Virtuosi Musicali vyslali do soutěže čtyři mladé klavíristy, a ti si v Římě vedli skvěle. „Neštěmičtí“, jako jediná zahraniční výprava umístnila všechny své reprezentanty na stupních vítězů!

Renata a Roman Fričovi získali stříbro a Eva Strejcová s Tomášem Vaňkem vybojovali místo první – všichni ze třídy p. učitelky Renaty Fričové.

Účasti na soutěži předcházela náročná příprava, řada interních i veřejných koncertů včetně účasti v Celostátním kole soutěže ZUŠ, které se konalo v Praze a kde všichni naši klavíristé získali titul laureáta.

Závěrem bychom chtěli poděkovat ÚMO Neštěmice za stálou přízeň a podporu, která nám pomáhá uskutečňovat naše umělecké cíle a dobře reprezentovat město Ústí nad Labem v zahraničí.

Rubriky: Aktuality |

Komentáře nejsou povoleny.